Prace doktorskie i programy badawcze dla doktorantów

Studia doktoranckie i prowadzenie badań naukowych wymaga środków finansowych. Od rozwoju nauki uzależniony jest rozwój ekonomiczny, technologiczny i gospodarczy kraju. Nauka i gospodarka powinny ze sobą współgrać i uzupełniać się. We wspólnym interesie leży wspieranie naukowych inicjatyw. Dlatego czasem firmy wspierają prace doktorskie. Większym wsparciem dla doktorantów są granty z Ministerstwa Nauki, Unii Europejskiej i liczne programy badawcze, w których mogą brać udział słuchacze studiów doktoranckich.

Granty i projekty badawcze dla doktorantów mają za zadanie wsparcie określonego celu naukowego, wiele wnoszą do rozwoju nauki, ponieważ umożliwiają młodym, zdolnym naukowcom dalsze kształcenie, prowadzenie badań i samorealizację. Zwiększają zainteresowanie młodych naukowców pracą badawczą. Realizowane są w najlepszych w zespołach i laboratoriach naukowych.

Najczęściej projekty badawcze adresowane są do doktorantów i młodych doktorów realizujących projekt naukowy wspólnie z partnerem zagranicznym. Uczestnicy muszą wyrazić chęć podjęcia zatrudnienia w zespołach badawczych. Praca doktorska pisana międzynarodowym zyskuje na wartości. Udział w projekcie zwykle trwa od dwóch do czterech lat.

Najpopularniejszym grantem unijnym są środki w ramach programu Marie Curie European Reintegration Grant, który wspiera pracę doktorską doktorantów w każdym kraju unijnym. Przed przystąpieniem do programu badawczego trzeba przejść szkolenia dotyczące wykorzystania przyznanych środków. Wniosek o grant należy przygotować w porozumieniu z instytucją, w której będzie realizowany projekt i obejmuje 2-3 lata planowanej współpracy. Granty przyznawane są na projekty badawcze, w których biorą udział doktoranci.

Dla młodych naukowców, mających staż naukowy nieprzekraczający 5 lat od daty uzyskania dyplomu magisterskiego przeznaczony jest także grant: Kształcenie początkowe naukowców (ITN- Marie Curie Initial Training Networks), którego umożliwia młodym naukowcom wstęp do europejskich zespołów badawczych i poprawia ich perspektywy zawodowe. Projekty składane są przez różne instytucje z krajów unijnych - musi być to wspólny program szkoleniowo-badawczy.