Mogłoby się wydawać, że prace doktorskie to jedyny sposób na uzyskanie tego wykształcenia na stopniu doktora. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w pewnych przypadkach prace doktorskie wcale nie muszą okazać się jedynym źródłem do uzyskania tytułu doktora.
Przypadkiem tym są doktoraty honoris causa. Doctor honoris causa jest stopniem naukowym, który przyznawany jest za specjalne zasługi. Tłumacząc łacińskie słowa możemy odczytać, że jest to tytuł doktora przyznawany dla zaszczytu. Mogą na niego liczyć osoby, które szczególnie zasłużyły się w obszarze kultury i nauki. Oznacza to, że tytuł doctor honoris causa nie wymaga potwierdzenia w formalnym wykształceniu, a więc zbędne są tutaj prace doktorskie.
Tytuł honoris causa jest przyznawany szczególnie często osobom, które cieszą się wysokim statusem społecznym lub naukowym. Jak już wcześniej wspominaliśmy, status ten nie musi być potwierdzony wyższym wykształceniem.
Można więc stwierdzić, że także w świecie nauki panuje pełna sprawiedliwość, ponieważ nawet jeśli ktoś nie mógł zapewnić sobie wyższego wykształcenia z pewnych względów, może wciąż działać w tle świata kultury i nauki i tam odgrywać swoją rolę i przyczyniać się do rozwoju konkretnych dziedzin. Właśnie za to może uzyskać tytuł doktora dla zaszczytu.