Obecnie coraz więcej młodych osób decyduje się na kontynuację kariery naukowej tuż po studiach magisterskich. Obecnie na polskich uczelniach w większości obowiązuje system boloński, który narzucił dwustopniowe studia. Pierwszy stopień licencjata bądź inżyniera nie daje jednak zbyt wielu możliwości, dlatego też dla wielu osób studia magisterskie są oczywistym krokiem.
Jednak i to dla wielu osób wciąż za mało. Po studiach magisterskich nadchodzi czas na studia doktoranckie i prace doktorskie, które pomogą nam osiągnąć tytuł doktora. Wciąż jeszcze jednak zostaje przed nami jeszcze kolejny szczebel kariery naukowej. Nadchodzi pora na habilitacje tytułu.
Każdy doktorant może zdecydować się na habilitację swojego tytułu. Rozprawa habilitacyjna może przebiegać w trzech formach o czym już zdążyliśmy napisać w innym artykule. Autorzy, którzy napisali prace doktorskie powinni również pamiętać o możliwości habilitacji tytułu za granicą, co może zwiększyć ich szansę na uzyskanie pracy w konkretnym z państw.
Habilitacja tytułu za granicą wymaga jednak odnalezienia informacji na temat tego, czy aby na pewno jest to możliwe oraz czy habilitacja będzie przebiegała na tych samych zasadach. Różnicę z pewnością będzie stanowiły zasady przyjęte w szkolnictwie w USA oraz w Austrii. Tak, więc wszyscy studenci, którzy stworzyli już swoje prace doktorskie i obronili je powinni poszukać stosownych informacji na ten temat.